Založ si blog

Plodná nedeľa: Referendum nebude. Nikdy

Dnes bol plodný politický deň. Markíza zverejnila prieskumy verejnej mienky a do telky prišiel aj kúzelník – prezidentka, ktorá vyčarila údiv na tvárach nám všetkým. Minimálne plošným konštatovaním, že vláda je síce zlá, bez sebareflexie, na Slovensku zomierajú denne stovky ľudí, ale urobiť s tým nemôže nič. Samozrejme, nikto to od prezidentky ani nečakal. My sme raz už takí – svojich politikov milujeme a nedáme na nich dopustiť. Odpustíme prezidentke všetko – často, iba kvôli jej nádhernému úsmevu. Inak si neviem opodstatnene vysvetliť, prečo prezidentke odpúšťame, že nezatlačí na pílu a verejne nepodporí referendum za odvolanie vlády.

Poviete si – lebo Smer. Dobre, chápem, ale to je ďalší prezidentský lapsus. Ak má prezidentka problém s tým, že referendum propagujú v spoločnosti hlavne socialisti – hlasáci so smerákmi, potom by som pani prezidentke odporučil, aby si pozornejšie prezrela najnovší prieskum Focus-u, ktorý hovorí jasnou rečou – sociálne orientovaní voliči, teda hlavne voliči Hlasu a Smer-u, tvoria najväčšiu voličskú skupinu v Slovenskej republike, spolu až 34% voličov. Zvyšok je roztrieštený po progresívnych, neoliberálnych, národných, nacionalistických a polo-fašistických stranách. Proste politický des – viď dnešné OĽaNO, ktorej lídri sa necítia byť vinní, ani za tisícky mŕtvych Slovákov z pandémie.

Pre odlahčenie mimoriadne vážnej situácie si dovolím uviesť politický príklad zo sveta. Možno ste zachytili, možno nie, súčasný stav politiky v Bolívii. Nie je to povinná jazda, politike Strednej a Južnej Ameriky sa venujeme iba my, analytici, preto mi dovoľte trošku ozrejmiť situáciu. Evo Morales dopadol vo vlastnej krajine podobne, ako Róbert Fico u nás doma. Bol organizovanou skupinou vyštvaný z rozhodovania v politike a jeho vplyv bol vo verejnosti synteticky utlmený. Zaujímavé na tom je, že v Bolívii sa tak stalo po prevrate, ktorému predchádzala návšteva pápeža Františka. Evo Moráles je starý politický beťár a podaroval pri návšteve pápežovi čudný dar – repliku „Komunistického krucifixu“ – znázornenie Ježiša Krista pribitého na kosák a kladivo. Pápež sa tomu daru veľmi čudoval a na jeho tvári bolo vidieť veľký skrytý hnev.

„Komunistický krucifix“, ktorý vyrezal Luis Espinal v 70. rokoch minulého storočia. Repliku tohto kríža dostal do daru od Eva Moralesa pápež František v roku 2015. Zdroj fotografie: Wikipédia

Iste, bol to Moralesov komunistický výsmech hlave katolíckej cirkvi v roku 2015, ktorým mal poukázať na pápežov nadmerný vplyv v Južnej Amerike. Avšak, spoločenská objednávka bola v Latinskej Amerike, v tej dobe iná a už vtedy som Morálesovi prognózoval škaredý pád. Stalo sa tak o tri roky po pápežovej návšteve. Moralesovu dlhoročnú vládu zastihol v roku 2019 kritický pád, nazvaný neskôr ako „Lítiový puč“ a k zodpovednosti zaň sa verejne, na svojom sociálnom profile priznal aj Elon Musk, pričom išlo samozrejme o bizáč a v súčasnosti prebiehajúce drancovanie bolívijských nálezísk lítia (najväčších na svete), ktoré Musk potrebuje pre svoje elektromobily. Podotkol pritom, že si na nový, agresívnejší spôsob svetovlády neoliberálnych oligarchov budeme musieť zvyknúť. Problém sa stal v Latinskej Amerike takým veľkým, že napr. Mexiko pod vedením AMLA zareagovalo takmer okamžite a veľké lítiové ložiská v Mexiku zaradilo zákonom do národného bohatstva, aby sa nedalo politicky ukradnúť a nepriťahovalo zahraničné politické prevraty. Podstatné z tohto príbehu je však niečo iné. Morales, po nie práve čistom páde, dnes v Bolívii znovu opäť silnie. Rozhodol sa, že presvedčí ľudí a, že si prevratom stratenú, politickú slobodu vybojuje naspäť.

Vedie ma to k zamysleniu, že vláda Matoviča, ktorá vzala Slovákom aj to posledné čo ste v tej malej zemičke mali – vnútornú slobodu a pocit demokracie, si budete musieť vybojovať. Matovič s vami totiž nakladá, ako Musk s Lítiom v Bolívii – politicky si vás sprivatizoval. Už stačí iba „drobnosť“ – vymyslieť ako. Ale, to už je vaša dnešná domáca úloha. Ono totiž, referendum o odvolaní Matovičovej vlády nebude. Nikdy. Zabudnite na to. Keby ho zástupcovia mocných chceli, podporili by ho – prezidentka prvá. Namiesto toho ho politici označujú za protiústavné, ako to urobila dnes ministerka Kolíková, v diskusií s Róbertom Ficom. A hlavno-prúdové médiá opäť mlčia. Inu, bola to naozaj plodná nedeľa. Politici toho vyplodili naozaj veľa. Považujem slovenskú politickú nedeľu za horšiu, ako je piatok 13.

Európa rinčí zbraňami. Rusi sa tešia na pivo

21.04.2021

Vývoj českej tragikomédie s vyhostenými diplomatmi pokračuje: český minister diplomacie Hamáček vyhostí všetkých ruských diplomatov, čím de facto preruší akékoľvek diplomatické vzťahy s Ruskom a zatvorí ruskú ambasádu v Prahe. Rusi na to samozrejme zareagujú tak, že zrušia nie len české veľvyslanectvo v Moskve, ale zabavia aj budovu českej ambasády (recipročne) a [...]

Peklo naozaj existuje. To pochopíte zanedlho.

20.04.2021

Viete prečo, vy Slováci nestojíte dnes v uliciach a netlačíte na svoju vládu, aby okamžite zastavila podporu americkej agresie a pokračovania vojny na Ukrajine? Pretože vám to je jedno. Problém je, že to budúce peklo, čo tým dnes pomáhate stvoriť otvorí svoje brány aj vám. A vy, za jeho brány nekráčate rovnako naivne, ako ste kráčali po ceste k nemu, celé [...]

Rusi vyhodili do luftu český sklad. No a? Čomu sa tak všetci v Európe čudujete?

18.04.2021

Rusi robia po svete kadečo, ako každá veľmoc, ktorá si presadzuje vo svete svoje záujmy. Nejde teda len o to, čo mocnosti robia, ale hlavne prečo to robia. Napríklad americké voľby heckli Rusi hlavne preto, lebo manipulácie elektronického hlasovania amerických volieb tu boli už za čias Georga Billa Clintona. Ale nemusíte so mnou samozrejme súhlasiť a môžete si aj ďalej [...]

hranica, kontrola, polícia, vojaci,

Polícia zaznamenala minulý týždeň 3219 porušení protipandemických opatrení

21.04.2021 15:47

Policajti uložili 2245 pokút v celkovej výške 110 320 eur.

zeman kulhánek

Zeman vymenoval Kulhánka za nového ministra zahraničných vecí

21.04.2021 15:18

Jakub Kulhánek vo funkcii nahradil Tomáša Petříčka, ktorého odvolali v pondelok.

mečiar

Vyšetrovateľ zastavil stíhanie Mečiara v kauze udelenia amnestií

21.04.2021 14:59

Podozrenie pre zneužitie právomoci pramenilo z udelenia amnestií v kauze únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml.

pčolinský

Exriaditeľa SIS Pčolinského obvinili v ďalšej trestnej veci

21.04.2021 14:50, aktualizované: 15:18

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA 11. marca a stíhaný je väzobne.

Tony Belohorec

Mám 50 rokov, narodil som sa v Košiciach, ako dvadsať ročný odišiel s rodičmi žiť do US. Študoval som na AMU, neskôr tiež postgraduálne v Mexico City. Môj job: tridsať rokov psycho-analytickej práce v štátnom prostredí. Dnes som na výsluhovom dôchodku a ďalej sa venujem analytickej práci. Milujem svoju manželku a svoju motorku. Na Slovensku pôsobím výhradne ako bloger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 38
Celková čítanosť: 129075x
Priemerná čítanosť článkov: 3397x

Autor blogu

Kategórie