Založ si blog

Keď prestanete spolu hovoriť, skaly na vás budú kričať

Tridsať rokov som žil v US. Veľa sa za tú dobu zmenilo. Slovákov – iných, ako starých priateľov, či najbližšiu rodinu som za tú dobu stretával veľmi sporadicky. Raz, nanajvýš dva krát do roka, obvykle úplne náhodne. Ale, keď som už nejakého Čechoslováka stretol, bola to takmer vždy udalosť dňa. Hlavne Česi vedia byť vo svete nesmierne výrazní. Odišiel som do sveta ešte v čase, kedy sme boli Čechoslováci a to spájanie sa, ktoré bolo princípom nášho spolužitia s národmi Čechov, Moravákov a Slezanov, mi akosi zostalo. Pochádzam z Východu, takmer z Košíc. Bolo mi v živote dovolené žiť spolu s Rusínmi, či Maďarmi. A nevychádzali sme spolu zle. Naopak. Dosť ma bolí keď vidím, ako sme za 30 rokov podľahli širokospoločenskej skepse.

Ja rozumiem nám, Slovákom, že chceme byť svojbytní a podporujem tú myšlienku. Na druhej strane je však iba historický fakt, že Slovensko nikdy nebolo iba slovenské. Na Juhu bolo maďarské, na Severe poľské, na Východe rusínske. Na Kysuciach, s Moravákmi, sme zvykli hovoriť aj česky, v Bratislave po maďarsky a nemecky, v Košiciach ukrajinsko-rusínskou hatlaninou a znovu maďarsky, na Orave po poľsky. A žili sme. Smiali sa pri tom. Milovali. Boli spojení vedno. A všetci sme si pritom mysleli, že sme Slováci. Bože, koľko sme takto prežili? Tisíc rokov? Viac? A, ako sme to dokázali? Dnes sme v Slovenskej republike svojbytní len 28 rokov a často mám pocit, akoby sa svet okolo Slovenska, Slovákov, ani netýkal. Iba čakám, kedy ktosi z nás „národovcov“ scestne zadre natoľko že navrhne, aby ste sa na hraniciach opevnili, ako tomu bolo za totality.

Neprišiel som sem kritizovať slovenskú hrdosť. To, ani náhodou. Som na to, že som Slovák hrdý tiež. Ale popravde, keby som nerešpektoval iných rovnako ako seba, nikdy by som 30 rokov na opačnom konci sveta prežiť nedokázal. A nedokázal by to nikto kto si myslí, že na svete je iba Slovák, potom dlho dlho nič, a až potom niekto ďalší. Takto to vo svete proste nefunguje. Ale priatelia, Slovensko je tiež iba svet. Nežijete na Marse.

To staré anglické príslovie, ktorým bola dobitá majorita sveta: „Rozdeľuj a panuj“, je jedna z najnebezpečnejších zbraní proti národom, aké kedy človek vymyslel. Jeho prapodstatou je nadradenosť a hrdým mottom podraďovanie. Ale, ak si niekto myslí, že svet dobil ten, kto sa nad spojencov nadraďoval a svojich nepriateľ podraďoval, tak sa veľmi mýli. Svet dobyl ten, kto to naučil svojich protivníkov. A dnešní Slováci sa to od okolitého sveta naučili znamenite.

Každý Slovák je iný a predsa sme si takí podobní… Čítam vyjadrenia pána Kotlebu – cítiť z neho ako svojich protivníkov podraďuje. Čítam vyjadrenia pána Harabina – cítiť, ako svojich protivníkov podraďuje. Čítam Kuffu – to isté, len sú tie podradenia skryté za „božie frázy“. Čítam vyjadrenia napríklad pánov Šveca, Ruhiga, Marčeka a mnoho iných, ktorí sa snažia Slovákom cez politické frázy niečo povedať a všade tam cítim buď nadradenosť alebo prostoduché podraďovanie. Ale, kde je v tom celom snaha niekoho v niečo zmyselné spojiť? Ako chcete s takýmito ľuďmi na čele prežiť ďalších tisíc rokov? Položili ste si niekedy takúto otázku?

Spýtam sa inak? Viete, ako Matovič vyhral voľby? Dal štvrtine Slovákov pocit, že sú ako on – že sú viac, ako tri štvrtiny zvyšného Slovenska. On Vás hromadne naučil sa navzájom podraďovať. A to isté urobil Kollár, Sulík, Kiska. Potom iba stačilo tieto subjekty spojiť dohromady a vláda polobláznov je na svete. A viete, ako sa dokázal dostať do politiky napr. taký Kotleba? No predsa tým, že najjednoduchším Slovákom dal pocit, že sú viac, ako tí ostatní. On aj tých najjednoduchších presvedčil a naučil veriť, že sú viac, ako my ostatní. Ale, naozaj sú? 🙂

P.S. Viete, ako sa niekomu podarilo zničiť Ukrajinu? Tak, že Ukrajincov na chvíľu presvedčil, že sú viac, ako Rusi. A viete, ako tí Ukrajinci dnes vyzerajú v očiach zbytku sveta? Ako blázni, ktorí si zničili vlastnú republiku. Iba blázon totiž cudziemu uverí, že je viac, ako jeho vlastný sused.

Reálny svet zomiera. Cenzúra je zadarmo

23.02.2021

To, čo sa vo svete deje nie je evolúcia. A nie je to ani revolúcia. Niekto nám iba ukradol náš reálny svet a zamenil ho za virtuálny. Dnes som s nemým úžasom zistil, že existuje niečo, čo sme nazvali kyberkultúra. Je to akási virtuálna internetová kultúra, ktorá vzniká z používania počítačových sietí na komunikáciu , zábavu a elektronický trh. Je to kultúra [...]

Matovič: Ruská vakcína je najlepšia! Remišová: Ruskú vakcínu Slovákom nedovolím! Sulík: Západné vakcíny menia DNA!

22.02.2021

Igora Matoviča aktuálne, takmer propagandisticky citujú všetky dôležité ruské médiá. Iste, nahral im na smeč keď vyhlásil, že v EÚ sa odohráva geopolitický boj, v ktorom ruská vakcína Sputnik V ťahá za kratší koniec. Pravda je taká, že ruská vakcína mala byť na Slovensku už dávno a bez politického marketingu. Dôvody sú prosté: Angličania si vakcínou Astra [...]

Везде хорошее, в мире лучшее!

12.02.2021

Všade dobre, doma najlepšie! Každý Slovák žijúci v zahraničí by mal povinne, aspoň raz začas napísať cestopis a podeliť sa s vami o skúsenosti, preto mi dovoľte, aby som tak urobil v tomto blogu. Môj problém je, že nie som moc typ, ktorý rád pózuje svojmu mobilu a kdesi na pláži vyceruje zuby do kamery a písať o jedle, sa mi zdá strata času. Nechcem zaostávať za [...]

pocasie-26-2-2021

Po dvadsiatkach sa počas víkendu zozimí

26.02.2021 00:00

Teploty na Slovensku stúpli aj nad dvadsať stupňov Celzia, ale nerátajte, že víkend bude takto teplý. Kam spadnú teploty?

Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík

Vypne vláda Slovensko? Možno už budúci týždeň príde drsný lockdown

26.02.2021 00:00

Uzavretie krajiny, aj časti priemyselných podnikov. Vojaci a policajti v uliciach. Zatvorené školy. Aj tak môže čoskoro vyzerať Slovensko.

Alexandr Lukašenko

EÚ o rok predĺžila sankcie voči Lukašenkovi a predstaviteľom jeho režimu

25.02.2021 22:51

EÚ uvažuje o rozšírení sankcií na ďalších bieloruských predstaviteľov.

Virus Outbreak Mexico

EMA: Nemôžeme Rusko prinútiť, aby nám poslalo dáta k Sputniku

25.02.2021 22:30

Hmm... Takto znela odpoveď Hansa-Georga Eichlera, vedúceho lekárskeho poradcu EMA, či by sa dal zaočkovať vakcínou, ktorú jeho organizácia neschválila.

tonybelohorec

Mám 50 rokov, narodil som sa v Košiciach, ako dvadsať ročný odišiel s rodičmi žiť do US. Študoval som na AMU, neskôr tiež postgraduálne v Mexico City. Môj job: tridsať rokov psycho-analytickej práce v štátnom prostredí. Dnes som na výsluhovom dôchodku a ďalej sa venujem analytickej práci. Milujem svoju manželku a svoju motorku. Na Slovensku pôsobím výhradne ako bloger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 20
Celková čítanosť: 63391x
Priemerná čítanosť článkov: 3170x

Autor blogu

Kategórie